- Związek Pruski
- inkorporacja
2. Przyczyny wojen:
- konflikt o zamek Drezdenko
- przejęcie Nowej Marchii przez Krzyżaków, co zaniepokoiło Polskę
- zajęcie Żmudzi przez Krzyżaków
- chrystianizacja Litwy, co podważało sens istnienia zakonu w tym miejscu
- polskie dążenie do odzyskania Pomorza Gdańskiego
- antykrzyżackie powstanie na Żmudzi wsparte przez księcia Witolda
3. Wielka wojna z Zakonem (1409-1411):
- Krzyżacy uzyskali pomoc od swego sojusznika, króla Węgier Zygmunta Luksemburskiego, ośmieliło to Ulricha von Jungingena do wypowiedzenia Jagielle i Witoldowi wojny
- mobilizacja sił polskich, litewskich, ruskich i tatarskich pod Czerwińskiem
- rozbicie sił krzyżackich w bitwie pod Grunwaldem 15 VII 1410, śmierć von Jungingena
- nieudanie oblężenie Malborka bronionego przez Henryka von Plauena zaprzepaszcza część skutków zwycięstwa, nawet pomimo kolejnego zwycięstwa w bitwie pod Koronowem (10 X 1410)
- I pokój toruński (1411), Polska odzyskała ziemię dobrzyńską, Litwa odzyskała Żmudź (ale jedynie do śmierci Jagiełły i Witolda)
4. Kolejna wojna, tzw. "wojna głodowa" skończyła się pokojem melneńskim (1422) który powtarzał postanowienia poprzedniego, tylko Żmudź miała być definitywnie litewska.
5. W międzyczasie nastąpił międzynarodowy arbitraż na soborze w Konstancji, polska delegacja z Mikołajem Trąbą, Zawiszą Czarnym i Pawłem Włodkowicem skompromitowała działania Krzyżaków w Prusach.
6. Wzrastający ucisk podatkowy stosowany przez Krzyżaków wywołało gniew miast pruskich które stworzyły Związek Pruski w 1440. W 1454 jego przedstawiciel, Jan Bażyński poprosił polskiego króla Kazimierza Jagiellończyka o wcielenie Prus do Polski, zapoczątkowało to wojnę trzynastoletnią.
7. Wojna trzynastoletnia (1454-66):
- polska klęska w bitwie pod Chojnicami (1454) wymusiła reformę armii, pospolite ruszenie zaczęło być zastępowane przez armię zaciężną (reformę poprowadził Piotr Dunin)
- bitwa pod Świecinem (1462) i morska bitwa na Zalewie Wiślanym (1463) doprowadzają do przegranej krzyżackiej
- II pokój toruński (1466), macie znać jego postanowienia
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz